З 14.02 по 16.02.2019 року в м. Івано-Франківськ пройшла Міжнародна конференція кластерів-партнерів, на яку завітали делегація угорського кластеру Archenerg Klaszter АркЕнерг будівництва і відновлювальної енергетики з м.Сегед (Угорщина), Східного кластеру ІСТ з м.Люблін (Польща), Прикарпатського еко-енергетичного кластеру та Енергетичного кластеру “Інновейшн енерджи”.
Конференція-зустріч партнерів відбулась в рамках спільного Угорсько-Українського проекту співпраці Східного партнерства EaP Plus та була спрямована продемонструвати вектори стратегії win-win при використанні потенціалу кожного з партнерських кластерів. Велику увагу на конференції приділено нюансам організаційних структур та досвіду діяльності кожного з них. Тема кластеризації в Україні піднімається зовсім недавно, а кількість створених нещодавно організацій такого типу є незначною (переважна більшість це ІТ-кластери, як репрезентанти найбільш розвиненої в Україні саме ІТ-галузі). Це так звані “ініціативи з низу вверх”, а саме природній відгук на зміни в суспільстві та економічний ріст. Як би це не оцінювали експерти, але саме так трактується поява кластерів – як певна чітка форма організації та кооперації донедавна прямих конкурентів в певній галузі – “так звана коопетиція” – відмічає президент Східного кластеру ІСТ Роберт Шлензак. Так, зокрема, в Європі кластери з’явились ще близько 20 років тому, в багатьох випадках з ініціативи уряду чи державних програм підтримки, з тих пір модель такої організації та співпраці бізнесу, науки та громадськості чи уряду, підтвердилась на практиці і на сьогодні кластери становлять 80% усієї економіки ЄС. Вони і надалі підтримуються як окремими програмами Єврокомісії та фондами, так і урядами країн, а також уважно моніторяться, видаляючи малодієві чи пасивні кластери. Саме з такою метою створено Відзнаку успішності кластеру – Cluster Excellence Label: бронзову, срібну і золоту, яку присвоюють раз в 2 роки, якщо організація відповідає всім критеріям та є активною і впливовою. Гості-партнери Прикарпатського еко-енергетичного кластеру – АркЕнерг з Сегеду та Східний кластер ІСТ з Любліна також нагороджені такими відзнаками. Угорський кластер будівництва та ВДЕ започаткований в 2007 році, налічує учасника та нагороджений золотою відзнакою, а Польський ІСТ кластер – теж з 2007 року заснування об’єднює 130 учасників та має бронзову відзнаку.
Для двох українських молодих енергетичних кластерів – господаря зустрічі Прикарпатського еко-енергетичного кластеру з Івано-Франківська та гостя Волинського енергетичного кластеру з Луцька надзвичайно цінним було дізнатись про історію створення, діяльність, кращі проекти та стратегії цих розвинених кластерів. В Угорщині та Польщі участь в кластері дає можливість отримати значні дотації, і як зазначив Андраш Гонда, директор АркЕнерг “навіть до 95% відсотків, на розвиток, інновації та будівництво нових потужностей”, саме тому там подання та реалізація грантових проектів є ключовими в їх діяльності, а відбір претендентів та комунікація всередині є інструментом та основним завданням менеджменту кластеру. Цікавим було теж дізнатись, що в обох кластерів, так як і в більшості в ЄС, керівництво кластером займається окремо створена структура – юридична особа, яка називається координатором кластеру. Натомість представництво на найвищому рівні здійснює Президент – окрема відділена над координатора фізична особа з великою мережею контактів та певним статусом в країні та за її межами.