Сонячні панелі (батареї) в своїй основі мають напівпровідникові фотоелементи, які перетворюють сонячну енергію в електричну.
Є кілька чинників, спираючись на які, можна правильно вибрати якісні сонячні панелі. Наприклад, обсяг продукції, що випускається – варто вибрати сонячні батареї того виробника, чия загальна потужність виробництва складає не менше 500 МВт на рік.
Але все ж головний показник – це клас якості панелей. Існує загальносвітова класифікація, яка поділяє виробників сонячних модулів на три рівні: Tier 1 (найвищий рівень якості), Tier 2-го рівня (другий ешелон) і Tier 3 (нижчий клас). Якщо порівнювати вартість панелей, то різниця між сонячною панеллю Tier 1 і Tier 3 може становити до 20%.
Сонячні батареї Tier 1 ( JA Solar, Jinko, Trina, Yingli, Hanwha Q Cells та інші)
Компанії, що випускають сонячні панелі якості Tier 1, мають власне вертикально інтегроване виробництво. Тобто компанія-виробник не просто проводить збірку сонячних панелей, використовуючи для цього комплектуючі та матеріали, виготовлені іншими виробниками, а має власний повний цикл виробництва, починаючи від вирощування кремнієвих пластин і виробництва фотоелектричних елементів і закінчуючи складанням фотоелектричних модулів.
Виробники сонячних панелей рівня Tier 1 інвестують значні кошти в проведення науково-дослідних робіт (R&D), мають власні патенти, постійно впроваджуючи нові інноваційні підходи та рішення в організацію виробництва та технологічних процесів.
Сонячні панелі Tier 2
Виробники сонячних батарей класу Tier 2 – це свого роду «золота середина» між високим класом Tier 1 і нижчим – Tier 3. На сьогоднішній день, на сонячні панелі Tier 2 доводиться 8-9% від усього світового ринку сонячних батарей.
Виробничий процес панелей класу Tier 2 автоматизований, хоча автоматизація процесів – не такий домінуючий елемент, як при виробництві продукції Tier 1.
Це наймасовіший сегмент фотомодулів, який має при цьому найнижчий клас якості. На сонячні панелі Tier 3 доводиться приблизно 90% всього світового ринку сонячних батарей. Відзначимо кілька факторів, які характерні для цього класу якості:
Сонячні панелі Tier 3
Компанії Tier 3 займаються виключно збіркою сонячних панелей, використовуючи для цього компоненти і фотомодулі, які виготовлені іншими компаніями.
Виробничі процеси мають недостатній рівень автоматизація, багато в чому залежать від людського фактора – ручної праці. Саме тому сонячні панелі навіть однієї партії можуть істотно відрізнятися за якістю збірки. Кампанія не займаються веденням будь-якої дослідницької діяльності, використовуючи чужі (найчастіше – незаконно) технології і розробки.
Параметри, заявлені виробником в супровідній документації, не завжди відповідають реальним показникам.
Ось характеристики, які слід перевірити перед тим, як купити сонячну панель:
Гарантія. Точніше кажучи, придбавши сонячну панель, покупець отримує два види гарантії: гарантія виробника і гарантія продуктивності. Зараз практично у всіх моделей сонячних батарей гарантія пролуктивності на фотоелектричні модулі становить 25 років.
Допустима похибка номінальної потужності. Це параметр показує, наскільки реальне значення потужності може відхилятися від паспортних даних, зазначених виробником. Наприклад, зазначена виробником потужність сонячної панелі становить 250 Вт, при цьому можливе відхилення потужності – в межах +/- 5%.
ККД або ефективність роботи фотоелементів – параметр вказує, яка кількість сонячної енергії, що потрапляє на площину панелі, буде потім в модулі перетворено в електричний струм. Якщо порівнювати полікристалічні і монокристалічні сонячні панелі, то різниця ККД, як правило, не дуже велика.
Температурний коефіцієнт. У модулів хорошої якості він становить -0,4% на 1 ° C, це значення притаманне панелям Tier 1 і Tier 2. Для сонячних батарей Tier 3 значення температурного коефіцієнта становить -0,5% /1°C.