4 червня відбувся форум для громад та міст Волинської області «Зелена економіка – сучасний шлях розвитку громад»
Захід був організований спільними зусиллями нашого кластеру “Innovation energy” та Асоціації голів ОТГ Волині.
У форумі взяли участь керівники об’єднаних територіальних громад та міські голови області. Свій досвід з впровадження сучасних зелених технологій представили провідні компанії Західної України.
Учасники заходу дискутували щодо використання сучасних альтернативних джерел енергії та механізмів енергозбереження в соціальних та приватних будівлях на території громад. Так, заступник голови Волинської облдержадміністрації Сергій Кошарук (найти в фб та затегати) запрезентував позитивний досвід створення револьверного фонду фінансування проектів енергоефективності у Люблинецькій ОТГ та продемонстрував перші проекти встановлення сонячних міні-електростанцій у приватному секторі громади. Інноваційний підхід однієї ОТГфактично започаткував алгоритм дій для всіх громад області.
Переваги об’єднання зусиль місцевої влади, бізнесу та громадськості для раціонального використання енергії окреслили у своїх промовах голова правління кластеру “Innovation energy” Денис Деркач (ФБтег) та керівник Прикарпатського еко-енергетичного кластера Людмила Шийко (ФБтег). Обидва кластери є членами Європейської платформи EU Cluster Collaboration, яка налічує понад 800 підприємницьких об’єднань усієї Європи, що дає можливість залучати нові розробки провідних фірм світу. Денис Деркач зокрема зазначив, що цей форум – можливість керівникам громад дізнатись як впровадження енергоефективних заходів дозволить зменшити навантаження на місцеві бюджети та вивільнити кошти на впровадження інших проектів розвитку. Саме на філософії обміну знаннями та досвіду, нових підходів до управлінських рішень, налагодженні міжнародних зв’язків ґрунтується діяльність кластеру “Innovation energy”.
Експерт з економічного розвитку Анатолій Банера (ФБтег) наголосив на необхідності розробки якісних інвестиційних проектних пропозицій «зеленої економіки» у громадах регіону. На його думку, критично важливими інструментами в повсякденній роботі кожного керівника громади мають стати формування довгострокової стратегії розвитку, інвентаризація усіх ресурсів (кваліфіковані люди, земля, приміщення, що не використовуються) та політика промоції громади як надійного партнера для потенційного інвестора.
Практичний кейс «Енергоефективна поліклініка» представив головний лікар Луцького центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Гнетньов (ФБтег). Цей проект став для присутніх демонстрацією використання фінансових інвестицій міжнародних донорів, що дозволив типовому закладу охорони здоров’я зменшити споживання енергії на 50 %. Пан Гнетньов запросив керівників громад використовувати цю модель при підготовці своїх проектних пропозицій.
Живу дискусію викликала презентація досвіду співпраці з місцевими громадами підприємств-учасників кластеру “Innovation energy”. Запрошені фахівці «спровокували» конструктивну бесіду щодо комплексного підходу адміністрації громад до енергетичних рішень.
Зокрема, проблемні питання при підготовці проектно-кошторисної документації заходів з термомодернізації публічних будівель підняла Юлія (посада ФБТЕГ). Різні інженерні рішення щодо утеплення шкіл, дитячих садочків та інших соціальних закладів представив директор ПП «Рембуд» Андрій Корецький. Керівник ПП «Західтехноресурс» Віталій Гаврилюк ознайомив посадовців із сучасними технологіями поводження з водою та використанням теплових насосів. Представники ПП «Альтеп-центр» Володимир Жабинець та Сергій Крамарчук окреслили перспективи використання твердопаливних котлів та місцевих видів палива: торфо- та деревопродукції, якими багатий Волинський регіон. Анатолій Муращенко, представник підприємства КАН-терм підняв болюче питання старих систем опалення та продемонстрував приклади об’єктів, де прочистка або заміна старих батарейних радіаторів дала ефект економії тепла до 35 %. Директор з розвитку ТІВА-Україна Костянтин Фалалеєв закликав керівників громад, незважаючи на особливості системи закупівель ПроЗорро, використовувати продукцію надійних світових виробників – дешево, не завжди якісно та ефективно, наголосив бізнесмен. Логічну риску підвів регіональний представник міжнародної компанії Danfoss Володимир Панас, який однією фразою висловив філософію діяльності кластеру “Innovation energy”: «Якщо ми зробили добре і якісно – про це будуть знати три людини, якщо погано – будуть знати десять людей».